Од УХМР известуваат дека денес ќе има повремен локален дожд, а потоа до крајот на оваа седмица ќе преовладува променливо облачно време. По котлините ќе има услови за појава на утринска магла. Во недела кон крајот на денот се очекуваат нови врнежи од дожд.