Од УХМР известуваат дека под влијание на влажен и студен воздушен бран денес ќе има врнежи од дожд кои на места ќе бидат обилни (над 25 л/м2). На планините врнежите ќе се од снег. Температурите преку денот нема многу да се покачат и ќе се за 8 до 10 степени пониски од претходниот ден. Во текот на денот врнежите ќе преминуваат од дожд во снег и во некои пониски места и ќе се формира тенка снежна покривка. Во четврток и петок ќе биде стабилно со минимални температури во поголемиот дел од земјава под нулата.

Од УХМР известуваат дека времето денес ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините врнежи од снег, особено попладне и во текот на ноќта. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 7 до 16 степени.

Во Скопје, променливо облачно, кон крајот на денот со повремени врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Максималната температура ќе достигне до 12 степени.

Од УХМР известуваат дека времето денес ќе биде сончево со умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми и ќе има локални врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец Максималната температура ќе биде во интервал од 13 до 19 степени.

Во Скопје, сончево со умерена облачност и со слаб до умерен  северен ветер. Максималната температура ќе достигне до 17 степени.

Од УХМР известуваат дека времето денес ќе биде сончево со умерена облачност. Претпладне по одделни котлини ќе биде магливо, а попладне претежно во јужните делови ќе има услови за слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.  Максималната температура ќе биде во интервал од 12 до 18 степени.

Во Скопје претпладне магливо, а во текот на денот сончево со умерена облачност и со слаб северен ветер. Максималната температура ќе достигне 17 степени.